Náš tým

Bernadette Nadya Jaworsky je profesorka sociologie na Masarykově univerzitě v Brně a vědecká pracovnice na Centru pro kulturní sociologii na Yaleově univerzitě. Mezi její nedávné publikace patří kniha A Critical Cultural Sociological Exploration of Attitudes toward Migration in Czechia: What Lies Beneath the Fear of the Thirteenth Migrant (s Radkou Klvaňovou, Ivanou Rapoš Božič, Alicou Rétiovou a Janem Kotýnkem Krotkým, Lexington Books, 2023). Její současný výzkum se zaměřuje na hloubkovou kulturně sociologickou analýzu a rekonstrukci veřejných témat, jako je vnímání migrace a „obrácená sociologie“ reakcí migrantů na rasizaci a vyčleňování. Její práce byly publikovány v časopisech jako American Journal of Cultural Sociology, Migration Studies, Visual Studies a Journal of Nationalism, Memory & Language Politics, mimo jiné.

Mgr. Ivana Rapoš Božič, Ph.D., je kulturní socioložka se zájmem o témata migrace, občanské společnosti a občansky angažovaného umění. Doktorát získala na Katedře sociologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, kde v současné době působí jako postdoktorandská výzkumnice a lektorka. V současnosti spolupracuje na dvou výzkumných projektech, které zkoumají vzorce vyčleňování v české společnosti z pohledu obyvatel s migračním původem („Lidé jako my? Obrácená sociologie migrace v Česku“) a politických elit („Obrazy 'druhých': česko-německé vztahy v dobách krize“) a na výzkumném projektu zaměřeném na automobilitu, jehož cílem je odhalit skryté, nepochopené nebo potlačené aspekty tradičního chápání dopravních nehod („Komparativní fenomenologie příčin dopravních nehod“). Kromě toho pokračuje ve svém zájmu o občansky angažované umění a zkoumá vzorce kulturní, občanské a politické participace osob překračujících hranice. Nedávno se podílela na knize A Critical Cultural Sociological Exploration of Attitudes toward Migration in Czechia: What Lies Beneath the Fear of the Thirteenth Migrant (Lexington Books, 2023). Její další práce byly publikovány v časopisech Journal of Adolescent Research, Migration Studies a Czech Sociological Review (ORCID: 0000-0001-6605-1765).

Odborná asistentka Ústavu práva and humanitních věd na Provozně-ekonomické fakultě Mendelovy univerzity. Vyučuje též kurzy o migraci na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Zkušenost studentské praxe v uprchlickém táboře započala její dlouholetý odborný zájem o migraci, přijímání a začleňování imigrantů. Zajímají ji především procesy utváření jinakosti a vyjednávání symbolických hranic přináležení. V posledních letech se podílela na projektech „Třináctý imigrant: hloubkové zkoumání vnímání migrace veřejností v Česku“ (GAČR 2019-2022) a “Chytrá migrace do České republiky” (TAČR 2019-2022). Je spoluautorkou knihy A Critical Cultural Sociological Exploration of Migration Attitudes in Czechia: What Lies Beneath the Fear of the Thirteenth Immigrant (Rowman and Littleton 2023). V posledních letech publikovala v časopisech Population and Development Review, Ethnicities, Population, Space and Place a Migration Studies.

Mgr. Alica Synek Rétiová, Ph.D.


e‑mail:

Alica Synek Rétiová je odborná asistentka sociologie na Masarykově univerzitě v Brně, Česká republika. Její hlavní profesní zájem spočívá v kulturní sociologii a kvalitativním výzkumu. Její současné výzkumné aktivity se zaměřují na témata migrace a občanské sféry. Ve své dizertaci studovala napětí v občanské sféře na Slovensku v tématu práv LGBTQ. Byla zapojena do výzkumných projektů financovaných Grantovou agenturou České republiky týkajících se postojů k migrantům v České republice („Třináctý imigrant? Hloubkový průzkum veřejného vnímání migrace v České republice“ a „Lidé jako my? Obrácená sociologie migrace v Česku“). Kromě výzkumných aktivit také nadále vyučuje akademické kurzy v oblastech sociologické teorie a sociologie kultury. Svou práci publikovala v časopisech jako Visual Studies, European Journal of Cultural and Political Sociology a Český sociologický časopis.

Mgr. Karel Němeček


e‑mail:

Karel v současnosti studuje v doktorském studijním programu sociologie na Katedře sociologie, Fakulty sociálních studií, Masarykovy univerzity. Jeho zájmy zahrnují teoretickou sociologii, kulturní sociologii, ekonomickou sociologii, environmentální sociologii i sociologii a filozofii techniky. Má i určité zkušenosti se studiem a výukou sociální antropologie. Z metodologického hlediska se věnuje zejména kvalitativnímu výzkumu, ale postupně se přesouvá i k různým metodám komputační analýzy textu.

Olga Zhmurko, M.A.


e‑mail:

Olga Zhmurko je vědecká pracovnice a Ph.D. student Masarykovy univerzity v Brně. Je odbornou socioložkou, která od roku 2010 organizuje, vede a řídí sociální výzkum na Ukrajině. Olga vede výzkumnou agenturu Vox Populi; její profesní portfolio zahrnuje průzkumy o vzdělávání, nuceném vysídlování, genderových otázkách atd. pro řadu ukrajinských a mezinárodních vládních a nevládních organizací (Ministerstvo školství Ukrajiny, Ministerstvo kultury Ukrajiny, USAID, Rada Evropy a ostatní). Do České republiky se přestěhovala v roce 2022 z Ukrajiny a nyní se mezi její profesní zájmy řadí kulturní sociologie, sociologie identity a nucená migrace. Tématem její disertační práce je „Symbolické hranice mezi uprchlíky a proměna identity v rámci nuceného vysídlení“. V projektu Lidé jako my provádí sběr dat, kódování a analýzu. Je specialistkou na kvalitativní výzkum a návrh metodologie.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info